Príprava na skúšku CAE / Get ready for CAE – časť I.

Ak patríte k tým, ktorí si svoje štúdium jazyka nacielili smerom k  certifikátu CAE, rada sa s Vami podelím o svoj, praxou odskúšaný, študijný plán.  “Yes, it did worked for me!”

Špeciálne by som rada venovala týchto pár riadkov neunavným študentom (like me), ktorí sa ocitli na mŕtvom bode – kdesi na večnom stupni Intermediate zvanom “plateau”. Bližšie o plateau sa dozviete vo videu na konci článku.

Na začiatok je dobré získať reálnejšiu predstavu o tom, čo Vás čaká. K tomu účelu krásne poslúži oficiálny vzorový test od Cambridge English Language Assessment.

Oficiálny vzorový test CAE

Kedže jeden vzorový príklad skrátka nie je dosť. V duchu hesla : “Keep it simple !” som našťastie pre ďalšie testy nemusela ďaleko.

CAE Compact advanced

Zakúpila som si učebnicu (Cambridge English) Compact Advanced For Revised exam from 2015 obsahujúcu 10 lekcií s testovými cvičeniami.

Oficiálne bezplatné audio nahrávky k tejto učebnici sú k stiahnutiu na tomto odkaze :

Compact Advanced Workbook Audio Classroom Audio

Ďalej som pre účely trénovania na formát testov použila učebnicu s názvom “Succeed in Cambridge English Advanced 2015“, obsahujúcu 10 kompletných testov s výsledkami.  Ak Vás lákajú iné tituly s testami, dajte prosím pozor na to, aby zohľadnili revidovanú štruktúru skušky CAE (v roku 2015 totiž došlo k zmene).

BBC Learning English

Najúčinnejším pomocníkom pri štúdiu mi boli kurzy od BBC Learning English.  Tak rôznorodý, rozsiahly a reálne využiteľný záber vo výuke anglického jazyka som nezažila ani na jednom z kurzov, ktoré som v živote absolvovala. Na webe nájdete rôzne kategórie kurzov, kde každý má okolo 30 lekcií. Každá lekcia ponúka 5 typov cvičení, ktoré sú zamerané na  rozvoj slovnej zásoby, objasnenie gramatickych záhad, tipy na správnu výslovnosť etc. Osobne som si prešla vrámci svojej prípravy  všetko od Lower-Intermediate až po Towards Advanced.

Asi mi viacerí dáte za pravdu, že jazyku je potreba sa venovať,  a niekedy sme zaneprázdnení inými záležitosťami. Uvedomenie, že dôležité je byť s angličtinou v kontakte “no matter what” ma priviedlo k produktu BBC 6 min English , ktorý využívam dodnes (i s certifikátom v ruke).  Jedná sa o 6 minútové nahrávky konverzačného charakteru na rôzne témy, ktoré nie sú ničim iným, než praktickou a autentickou ukážkou komunikácie v anglickom jazyku. Pre tých, ktorým je 6 minut veľa, odporúčam BBC The English We Speak.

Tip : Stiahnite si niektorú zo zadarmo dostupných aplikácií BBC 6 min English na GooglePlay / iTunes a učte sa jazyk odposluchom napríklad pri cestovaní. Pravidelných pár minút denne počas jazdy kamkoľvek na sebe určite zanechá pozitívne výsledky.

Business Spotlight casopisNa svojej ceste hľadania spôsobov, ako sa učit angličtinu čo najefektívnejšie a najzábavnejšou formou v domovine, som objavila výborné dvojmesačné periodikum od vydavateľstva Economia s názvom Business Spotlight. Sprostredkováva svojim čitateľom jazykovú výbavu pre kľúčovú komunikáciu. Zahŕňa v sebe rozličné témy od medzinárodného biznisu, cez manažment, networking, kariéru až po interkultúrnu komunikáciu a obchodné zručnosti. Považujem ho za  výborný doplňkový materiál k výuke jazyka prirodzenou cestou. A takým materiálom je tiež aj portál jediného anglického týždenníka o Slovensku – The Slovak Spectator. Prečo si nespojiť potrebné s užitočným a neprečítať si slovenské spravodajstvo pre zmenu v angličtine ?

Na záver motivačná ukážka od BBC (plateau): BBC Course Upper-intermediate Unit 30 Session 4