Príprava na skúšku CAE / Dig In To Prepare for CAE – časť II.

Začnem hneď skraja odkazom na stránky Britskej rady (The British Council) určené k registrácii na skúšku CAE. Okrem registácie samotnej obsahujú tiež zrozumiteľné informácie o termínoch, poplatkoch a organizácii skúšok.

Na štúdium som si vyčlenila 5 mesiacov (pred termínom skúšky). V Britskej rade je síce možné absolvovať prípravný 3-mesačný kurz, ale ja som si bola učiteľom, organizátorom a študentom zároveň, a to chce jednoducho svoj priestor a čas. 🙂

Môj študijný plán bol nasledovný. Každý deň som urobila jednu lekciu od BBC Learning English (veľmi výživný vstup do štúdia) + trénovala jednu z častí skúšky CAE (not necessarily in the order below ;-).

  • Pondelok: Reading and use of English (READING PART) 
  • Utorok:     Reading and use of English (USE OF ENGLISH PART)
  • Streda:      Listening
  • Štvrtok:    Writing
  • Piatok:      Speaking

Reading and use of English: Tu platí prosté pravidlo – čím viac toho prejdete, tým lepšie. Učiť sa 5 mesiacov je predsa len beh na dlhšiu trať a keď mi v jednom bode došli už spomínané študijné materiály v časti I., siahla som pre spestrenie ešte po (Cambridge English) Objective Advanced Student’s Book for revised exam from 2015.

Listening: Okrem cvičení v učebniciach som si obľúbila mobilnú aplikáciu BBC Learning English (stiahla som si ju zadarmo na GooglePlay). Obsah je k dostupný na stiahnutie v presne tých istých kategóriách, aké su publikované na oficiálnom webe BBC v časti “Features”. Ešte i dnes keď som na cestách, počúvam trojicu nahrávok : 6 min English , The English We Speak a LingoHack.

Writing: Tak v tomto prípade všetky moje predstavy o tom načítať si dostatočné množstvo vzorových textov “pre inšpiráciu” stroskotali. Našťastie došlo k výraznej redukcii v zadaní v roku 2015 na povinnú Essay a výber z Letter/email, Proposal, Report alebo Review. Osvedčilo sa mi prirodzene nazbierať dostatočne množstvo slovnej zásoby zo všetkých možných cvičení a kreatívne ho využiť pri písaní vlastných cvičných slohových útvarov. Vždy pred začatím je však nutné sa oboznámiť (v študijných materiáloch) s formou/rozsahom/(prípadne s osnovou – if you will) toho ktorého útvaru.

Speaking: je téma sama o sebe, čo poviete? O to viac, keď človek nerozpráva anglicky 24/7. Či už so Speaking partnerom alebo bez neho, to nechávam samozrejme na Vás.  Chcem sa však podeliť o to, čo ma podržalo v časoch, keď som skrátka nebola schopná uvoľnene konverzovať k vlastnej spokojnosti.  Aj na konverzačných hodinách som narážala na jav, ktorý by som neopísala lepšie, ako ho opisuju autori webu Englishoutthere.com vo voľne dostupnej publikácii I still can’t speak English.  I keď je dnes k dispozícii veľa moderných metód výuky cudzích jazykov, táto publikácia mi pomohla bližsie porozumieť mojím neustálym zásekom a postupne ich konštruktívne meniť.

evernote-1Tip na praktickú štúdijnú pomôckuPre úschovu a organizáciu všetkých materiálov súvisiacich s “projektom CAE Certifikát” som využívala elektronický poznámkový blok EVERNOTE

Držím Vam všetkým palce, a ak by ste mali potrebu obohatiť túto tému o svoje postrehy, myšlienky, nápady či skúsenosti, zanechajte nám komentár alebo nás kontaktujte.

Verím(e), že tento článok poslúži ako inšpirácia niekoľkým z Vás.  A pamätajte si :

“You don’t have to be great to start but you have to start to be great!”