Projektový vs procesní přístup k životu

Už jsem asi v IT businessu příliš dlouho… Před časem jsem objevil, že lidé okolo mne spadají do jedné z kategorií, buď jsou projektově orientovaní nebo vyznávají procesní přístup. Předpokládám, že to je podobné jak s MBTI, kde máte 16 kategorií typů osobností a málokdy se stane, aby byl někdo tvrdě vyhraněný do jedné nebo druhé strany, nicméně pro účel vysvětlení se pokusím můj pohled podat zjednodušeně a vyhraněně.

Tedy, pojďme na projektový přístup. Určitě jste si všimli lidí, kteří plánují dovolenouproject téměř přesně na minuty, mají jasně dané co se stane v pondělí odpoledne, kdy půjdou do kina, kdy přesně musí být uvařeno atd atd. Takovým lidem říkám projektově orientovaní. Milují přesnost, korektnost, dané termíny a neradi mění plány. Už takového člověka vidíte před sebou? Jste to vy?

Druhou skupinou jsou lidé procesně orientovaní. Takové zajímá více jestli se věci v jejich processživotě dějí v souladu s okolím, zda dochází k doplňování předmětů denní potřeby (jako třeba toaleťák a pasta), případně jak se bude vyvíjet situace v přístím měsíci, roce, celém životě. Viděno zvenčí, takoví lidé mají dlouhodobou perspektivu nebo také mohou vypadat nad věcí nebo až mimo… Našli jste živý příklad?

Proč o tom píšu? Od chvíle, kdy jsem zjistil, že patřím více do druhé skupiny, cosi se ve mně pohlo a práce s životem vešly v jakýsi soulad. Už vím, proč mne zajímá provozování IT systémů, proč mne těší dlouhodobé plány nebo výzvy a že má smysl si na některé věci počkat aniž by bylo nutné se za nimi urputně honit.
Současně jsem ale lépe pochopil druhou stranu barikády, tedy všechny ty plánující a termíny, rozpočty milující osoby. Dříve bych se jejich počínání smál nebo se na ně i zlobil, dnes se snažím pochopit, co pohání jejich motivaci k životu a k práci. A víte co, začal jsem studovat jejich filosofii, protože jen pochopením obou stran může vznikat úspěšná vzájemná spolupráce.

Dnes už tedy hledím na obě skupiny se stejným respektem, protože pro přestavbu koupelny se mi více hodí projektový člověk a pro úklid domu spíše najdu procesně orientovanou osobu.

Na a jak je to se mnou a Ivankou? 😀 O tom až někdy příště…

 

zdroj fotky: Adobe.stock.com