Kdo z koho – vlastníme mobil nebo on nás?

Používám mobil… posledních asi 18 let. Začalo to nevinně, s Ericssonem GF768gf768.jpg a předplacenou kartou jsem si občas zavolal nebo poslal smsku. Poté přišla řada dalších “hloupých” mobilů, až jsem se dopracoval k Nokii 6210. To už byla pecka, mohl jsem i na internet! V tu dobu byl internet v mobilu velká věc, používal jsem ICQ a svět byl můj. Tenkrát byl internet na mobilu tak pomalý (maximálně egde a kdo pamatuje, ví že to byla nic moc rychlost) a webové stránky nebyly optimalizované, že načíst nějakou informaci trvalo minuty. Stále jsem tedy musel počkat na počítač doma nebo v práci, abych si potřebonou informaci dohledal.

Střih, posouváme se v čase kupředu, v práci jsem si domluvil HTC Touch Pro 2, htc-touch-pro2-02abych jako správný manažer měl informace na bříškách prstů 😉 V tu dobu, cca rok 2009, už i rychlost mobilního internetu pokročila natolik, že jsem mohl začít synchronizovat emaily a kalendář, prohlížet stránky na internetu a začal jsem používat mapy a offline navigaci. Tím se samozřejmě otevřely úplně nové možnosti získávání a předávání informací v terénu. Nebylo třeba čekat na domácí počítač, na email, který přišel na mobil, jsem mohl odpovědět téměř okamžitě a velice jsem si to užíval.

Opět posun, tentokrát až do současnosti, tedy roku 2018. Za oněch 9 let došlo k obrovskému skoku v technologiích ve všech ohledech a mobilní telefon se stal integrální součástí mého života. Pojďte se tedy se mnou podívat, jak využívám možnosti, které mobilní technologie nabízí a na závěr si povíme, kdo je tady oním pánem, kdo koho vlastní 🙂

♠ Okamžitý přístup k informacím ♠

V současné době využívám svůj mobil pro emaily, kalendář, kontakty, chat, zprávy, počasí, dopravní situace a online navigace, stav bankovního účtu, studium jazyků a překlady, objednání taxi nebo ubytování, poznámky (Evernote), podcasty, hesla, soubory v cloudu atd.

♠ Náhrada mnoha dalších zařízení ♠

Postupem času v mobilu přibývají další a další aplikace a funkce, které zjednodušují život: Budík, fotoaparát a videokamera, mp3 přehrávač, baterka i baterie, krokoměr, modem – sdílení připojení k internetu, tokeny pro přístup do bankovnictví nebo do práce, rádio, scanner, teploměr, zrcátko :D, čtečka knih, papírové mapy, slovník cizích slov, noviny a mnoho dalších… V budoucnu bych rád mobilem i ovládal domácnost, včetně světel, topení a zámků.
Všechny aplikace díky přístupu na internet umožňují okamžitý přístup k datům, dávají prostor být téměř neustále online a dostupný. V tom ale také vidím největší slabinu celého konceptu, jelikož jedno zařízení propojuje celou moji osobu do síťě. Již je velice těžké se odpojit, odpočinout si od neustálého přísunu nových a nových informací.

Abych se neztratil či nezbláznil, v průběhu let jsem si vyvinul pravidla, jak se nenechat obtěžovat a jak mít přitom informace stále při ruce, avšak pouze tehdy, když je potřebuji já. O těchto pravidlech Vás seznámím v nějakém z dalších článků.

Závěrem, osobně si myslím, že je důležité držet krok s technologiemi, nicméně zdravý selský rozum při jejich používání je na místě. Sám občas (možná častěji než si přiznám) spadám do pouhého konzumování obsahu, takovému tomu “jen si ještě přečtu tohle”, které nevede k žádnému cíli, pouze ke žvýkání dat. Zkuste se spolu se mnou zamyslet, zda opravdu potřebujeme vědět o všem, co se na síti děje nebo je lepší se projít na čerstvém vzduchu,  či promyslet nějaký pěkný rozvojový projekt.

PS: V budoucnosti předpokládám, že budu používat mobil po zapojení do šasi s velkým displayem a klavesnicí jako notebook. Výkon už na práci dostačuje a čím méně zařízení budu mít, tím lépe. Kdo ví co je DEX, ví o čem mluvím. Těším se 🙂

 

zdroj fotky: Adobe.stock.com