Bezpapírová domácnost

Taky jste si všimli, jak jsme stále posedlí papírem? Vidím to na úřadech, při nákupech, po rozbalení nových věcí a tak dále. Všechen ten papír jen kvůli tomu, aby se mohl někde založit a zabíral místo. A také takových stromů, které musí padnout. Moje budoucnost vypadá bezpapírově 🙂 a bohudík tam směřujeme všichni. A jelikož nás tam chci dovést co nejdříve, rozhodl jsem se Vám ukázat cestu příkladem.
Jsem poměrně pořádný (vše má své meze, ale ano), tudíž jsem od svých zhruba 18 let začal schraňovat různé druhy papírového “haraburdí”, které jsem ve většině případů strkal do šanonů, aby se v tom množství a druzích mohl uspokojivě pohybovat. Po nějakých 20 letech a díky průběžnému uklízení, jsem nashromáždil zhruba 10 šanonů a pár stěhovacích krabic materiálu.
S příchodem Evernote a studiem paperless přístupu, někdy kolem 2008 jsem se začal zprvu opatrně zabývat možností, jak některé šanony redukovat.
První na řadu přišly výpisy z banky, různá oznámení a informační materiály. Co šlo jsem převedl pouze do elektronické komunikace, postupně banky a pojišťovny přešly na elektronické výpisy a tím jsem se zbavil velkého množství a zbytečných zásob.
Následně, změnou legislativy, umožňující skladování účtenek pouze v elektronické podobě [1], jsem se zbavil velké krabice nazvané “Záruční doba”. Prvně jsem prošel účtenku/fakturu jednu po druhé a ty, které už byly po záruční době jsem vyřadil.
Poté jsem zbylé účtenky pomocí mobilu “nascanoval” do Evernote. Zabralo mi to pár (slovy dvě) hodin a následně jsem všechny účtenky vyhodil do odpadu, včetně již nepotřebné krabice.
Dalším krokem byla krabice s návody, postupy a manuály. Prvně jsem se podívat na internet a pokud výrobce měl návod v pdf, stáhnul jsem a uložil do Evernote (ukládání odkazů na webové stránky výrobce nedoporučuji, stalo se mi že link přestal fungovat a já tak ztratil přístup k manuálu). Následně, ty manuály, které nebyly online dostupné, jsem do Evernote pomocí mobilu naskenoval. To jde poměrně rychle, funkce na skenování je optimizalizovaná a rychlá. Ukázku toho, jak snadné to skenování je, můžete vidět v krátkém videu zde.
Takto jsem se zbavil většiny šanonů a krabic s papíry a s nově příchozími už jen aplikuji rychlý rozhodovací algoritmus. Potřebuji zachovat materiál z nějakého důvodu v papírové podobě? Ne? Tak šup s tím do Evernote 🙂
Evernote tak nyní slouží jako úložiště výše uvedeného a umožňuje mi vyhledávat (dle parametrů) i text v rámci obrázků a PDF souborů, čímž se úplně změnila dostupnost dat a rychlost přístupu k nim.  V papírové podobě jsem měl v krabici uložené účtenky v obalech rozdělených po letech a když jsem potřeboval nějaké zboží reklamovat, musel jsem vysypat všechny účtenky a jednu po druhé projít. Také mohu vybírat staré již nepotřebné materiály a jednoduchým smazáním nebo vhozením do koše tak pravidelně čistit zrno od plev.
zdroj fotky: Stock.adobe.com

[1] https://www.dtest.cz/nejcastejsi-problemy/musim-mit-pri-reklamaci-originalni-doklad-o-zakoupeni-zbozi/8