Odhlásiť z odberu tu (a teraz)

Žijeme v informačnom veku s dosť frekventovaným používaním internetu ako rýchleho a dostupného zdroja informácií. Dnes nemusíme na veľa vecí čakať, prostredníctvom šikovných elektronických zariadení a internetového signálu môžeme pohotovo reagovať na naše potreby a želania. Nie je potreba nič a nikoho viac než len zopár registrácií či prihlásení a k tomu pár kliknutí na to, aby sa naše nápady posunuli bližšie k nám.
Nezáleží na tom, či sa jedná o jednorázové impulzívne zisťovanie v prehliadači alebo pravidelné zaobstáravanie si dlhšie zrejúcej nutnosti, naše pripojenie zanecháva za nami stopu, ktorá začína akosi pracovať za nás. Štafetový kolík s nálepkou “Like” sa rázom presúva od prijímateľa k poskytovateľovi, od kupujúceho k predávajúcemu. Zaujímavé je, že Tí, ktorí nám raz umožnili, poloautomaticky počítajú s dlhodobým “vzťahom” k nám. A tak nás veľmi radi zásobujú novými možnosťami prostredníctvom rôžnych kanálov (e-mail newsletters, push sms správy, notifikácie v prehliadačoch …a ďalšie nové sú už bezpochyby na ceste).

Je to vzrušujúce točiť sa vo víre ďalších možností a nových príležitostí. Zámerne som zvolila slovo točiť sa, pretože s pribúdajúcimi množstvom v tom víre totiž ľahko zabúdame BYŤ! Ako hovorí stará múdrosť “Široká cesta a priestranná brána vedie do …” v tomto prípade môže nenazdajne viesť do pulzujúcej špirály smerom od Vás ďaľeko preč. Na miesta, odkiaľ to, čo si kúpite, kam pôjdete, čo budete robiť a ako sa budete chovať, a vôbec to, čo chcete a potrebujete, už nerozhodujete VY – Vaše vnútro, ale  bezodný koš neustále sa plniaci záujmami a zámermi druhých.

Všimnime si, aké množstvo nášho času a energie nám zaberie už len sa týmto informačným tornádom prekúsať. Ak jeden nechce prísť o správy, ktoré sú pre neho dôležité, musí minimálne venovať svoju pozornosť triedeniu a odstraňovaniu častokrát nevyžiadaného obsahu. A koľko pozornosti to odvedie od toho, akú máme pôvodnú predstavu o prežití daných chvíľ.

Pokiaľ sa tiež nachádzate v tomto notifikačnom virvare (ako som sa kedysi našla ja), zvoľte si slobodu pred otroctvom a dajte si tu námahu sa zo všetkého postupne odhlásiť.
Ja som začala e-mailovou schránkou, kde som všetko, čo mi otravovalo život jedno po druhom (ako to prichádzalo) poodhlasovala, a nevynechala som ani epicentrum – priehradku SPAM. Ďalej som deaktivovala všetky notifikácie v prehliadačoch (add-ons). Nasledovala veľká rozvaha na tému “cloud services” (Dropbox, OneDrive atď.). To chcelo trošku si i poupratovať a urobiť si prehľad v datach a ich systéme zálohovania. Zrušila som tak účty, u ktorých som usúdila, že sú už zbytočné a zoptimalizovala si data. Nakoniec som požiadala (na už pre mňa neaktuálnych portáloch, kde som našla spôsob, ako tak učiniť) o zrušenie užívateľských profilov. Nevynechala som ani kategóriu sociálnych sietí. Aj tam som po dôkladnom a úprimnom zvážení pomeru osobného úžitku k vynakladanému  času dospela k rozhodnutiu viac už nestrádať.  Ocitla som sa až vo vákuu kyber sveta.
Práve tam, som si konečne vydýchla úľavou a nabrala silu si odznova slobodne vybrať, ktoré informačné kanály opäť spriechodním. Tu a teraz, v prítomnosti kormideľníka :-).

 

zdroj fotky: Adobe.stock.com