Receptář a ostatní postupy

Už se Vám někdy stalo, že jste našli skvělý recept, vytiskli si ho, pečlivě někam založili a zapomněli kam? No ano, to se stávalo i mně.

Nemám dobrou paměť na pamatování si míst, kam jsem si uložil věci, na které nechci zapomenout. Ještě před tím, než jsem začal používat Evernote, vytvořil jsem si tedy jedno místo na ukládání takových materiálů jako recepty a návody, jednoduše do několika šanonů s popisem na přední straně. To velice pomohlo.
Když jsem byl zrovna doma… našel jsem šanon, strávil 10-15min procházením a nakonec vylovil většinou potřebné. Jenže byl tu i další problém, zapamatovat si, že až přijdu domů, musím se podívat do šanonu, jelikož jsem o tom kterém receptu povídal kolegovi a slíbil mu ho přepsat/půjčit…

Postupem doby, s příchodem mobilů, datových tarifů a Evernote jsem začal okolo šanonů chodit stále více obloukem, protože ta práce s hledáním a časová prodleva prostě začala být neúnosná.

Jednoho dne jsem si tedy s povzdechem sedl nad šanony s mobilem a začal digitalizovat. Ale rovnou říkám, chce to rozumný přístup, proto vždy prvně na web, zkusit najít recept nebo návod online a zkopírovat do Evernote. Jedině pokud jsem nenašel, potom jsem přistoupil ke skenování mobilem nebo v několika málo případech k ručnímu přepisu. Možná se ptáte, jestli si nestačí uložit odkaz. Opravdu ne, protože doba je příliš rychlá, weby se objevují a zase mizí, a tak nejlepší je uložit si celý recept nebo návod. Když ho mám u sebe, už mi ho nikdo nesmaže a také si ho mohu upravit podle sebe, přidat poznámky, obrázky i audio.

Současně také můžete v receptech lépe vyhledávat klíčová slova, to se nám velice osvědčilo, když je v lednici pouze plechovka rajských, olivy a cibule, zadáte do Evernote a voila, vyběhne recept na těstoviny s rajčatovou omáčkou 🙂
Zjednodušuji, a

jak se jmenovaly ty všechny skvělé recepty s cibulí a rajskými, Evernote mi ve vteřině všechny najde.

A propos, používám také Evernote WebClipper plugin do Chrome prohlížeče. Ten má skvělou vlastnost, pokud hledám v Googlu, ukáže mi současně relevantní výsledky i v Evernote.

Zpět k ukládání receptů, máme na ně jeden notebook, do kterého jdou všechny, dokonce ani nepoužíváme žádné tagy, prostě tam recepty pouze ukládáme (z mobilu, z webu přes Clipper, copy/paste, prostě jakkoli). Jedno krátké inspirativní video o tom, jak snadné je mít digitální sbírku receptů (možná poteší i použitý recept) je k zhlédnutí na našem webu v sekci Evernote a recepty.
Vyhledávání v Evernote je tak dobré, že jsem zatím nenašel důvod pro tagy. Výhodou ukládání receptů do zvláštního notebooku se ukázala možnost celý receptář sdílet s kýmkoli dalším, ať už pro kooperaci (s Ivankou), tak pro pasivní příjem.

Dokonce jsem například pro svoji šéfovou se zájmem o zdravá jídla z našeho receptáře připravil jednu poznámku s rozcestníkem, která obsahovala odkazy na vybrané recepty. Nebo jsem pro tátu vytvořil email s odkazy na recepty pro odkyselení organizmu.

Tím se dostávám k rychlosti reakce, dnes jsem schopen už při diskusi, když probíráme oblíbená jídla, rovnou vyhledat a ukázat zmíněný recept a obratem poslat emailem nebo jako odkaz do messengeru. Není třeba čekat, všechna data mám k dispozici.

Návody fungují obecně stejně (páč recept je taky návod, že), jen většinou používám více screenshotů pro vizualizaci postupu, přikládám třeba konfigurační soubory, vytvářím si checkboxy.

Závěrem, i tento návod na návody píšu do Evernote cestou domů z práce 🙂

Dejte vědět, pokud Vás cokoli napsané zaujalo a buď nevíte jak na to nebo naopak víte jak na to lépe a chcete se podělit.

Pěkný den!
zdroj fotky: Adobe.stock.com