Pravidla v mobilu

V článku o Vlastníme mobil nebo on nás jsem Vám ukázal svoji životní pouť s tímto nepostradatelným pomocníkem. Nicméně ještě považuji za důležité nebo možná přínosné se podělit o více detailů, jak používat mobil v režimu pracovním i soukromém a tedy v pracovní dobu a mimo ni.

Začnu jedním pravidlem, na které jsem přišel při studiu vysoké školy, a které mi pomáhá určit priority v mém životě. Jako mladý dvacetiletý cápek jsem opustil vysokou školu zaměřenou na geodézii a začal se plně věnovat IT. Po deseti letech jsem ovšem dospěl (doslova) k názoru, že přeci jen vysokoškolské vzdělání může mít pro mne nějakou hodnotu a tak jako otec dvou dětí těsně po dostavění domu (tedy po ukončení velkého projektu) jsem se vrhnul na studium. V průběhu studia se mi sešly události jako zkouškové období, důležitý projekt v práci a nemocné děti v jednu chvíli a já si musel vytvořit jakýsi model fungování.

Tehdy jsem se rozhodl začít rozdělovat den na několik částí. Den má 24 hodin a abych mohl fungovat, potřebuji 8 hodin spánku. Tedy mi zbylo 16 hodin na vše ostatní. Abych zabezpečil chod rodiny, musím pracovat a to je dalších 8 hodin. Tedy na osobní záležitosti (rodinu, zábavu, učení, nákupy atd) mi zbylo dalších 8 hodin. Součástí tohoto rozhodnutí bylo i nastavení systému tak, aby mne při spaní a osobním čase nevyrušovaly pracovní záležitosti.

Z výše uvedeného vyplývá, že jsem potřeboval začít řídit čas tak, abych se do osmihodinovek vešel. A také, aby mne nic nevyrušovalo v době, kdy mám v plánu jiné aktivity.

Jak tedy na to? Několim jednoduchých rad a pozorování:

  • Notifikace vypnout! na mobilu, ale i na počítači
  • Vibrace pouze na nejdůležitější
  • Emaily jen když já chci

Asi nejdůležitější bylo zařídit, aby mne pracovní emaily neobtěžovaly notifikacemi při příchodu každého emailu a také v nevhodné hodiny. Bohužel okolo sebe vidím mnoho kolegů, kteří se stali otroky vlastních mobilů, které jim pípají nebo vibrují téměř co každou půlminutu, protože všechny emaily, zprávy z chatů, notifikace s Facebooku atd. mají nastavené. VYPNOUT!

Abych dokázal notifikace na firemním emailu kvalitně nastavit, prošel jsem velkou řadou emailových klientů pro Android. Nakonec jsem zakotvil u Nine Email, který jsem si i zaplatil, protože umožňuje s notifikacemi zázraky. Umožnil mi zůstat informován o emailech od důležitých osob, současně však omezil kontrolu pošty mimo pracovní dobu na 1x za hodinu. K Nine Email se ještě vrátím v některém z dalších  příspěvků, to je na samostatnou kapitolu.

Soukromou poštu jsem prozatím neomezoval, hlavně z toho důvodu, že mi na ni nechodí tolik zpráv. Ale i zde jsem pro klid musel něco udělat. Odhlásil jsem se z většiny odběrů, žádné novinky si na email nenechávám posílat. Jednoduše řečeno jsem se přepnul z módu, kdy mi někdo tlačí informace do módu že já si vyhledávám pouze když chci.

Další “otravností” jsou notifikace nepřečtených zpráv, které se objevují u ikonek programů. Tady jsem situaci vyřešil pomocí Nova launcheru, který mi umožnil tuto neblahou funkci vypnout.

Poslední oblastí, kde jsem omezil notifikace na minimum jsou všechny social media programy, opět dle hesla, já se dívám, nikoli jsem informován. Facebook, Twitter, LinkedIn, všechny notifikace vypnuty. Jak přímo do mobilu, tak i do emailu.

Jediné notifikace, které zachovávám jsou komunikační programy jako Hangouts, WhatsApp a jiné, kde ovšem zastávám pravidlo, že zprávu čtu, nicméně nejsem povinen na ni ihned odpovídat. Tento odklad odpovědi často pomůže mně i druhé straně diskutovanou záležitost buď vyřešit jinak nebo klidněji.

Jak jsem popsal výše, cesta ke klidu v mobilu je dlouhá, ale stojí za to. Napiště mi, jak pracujete s vaším přístrojem vy, třeba najdeme ještě lepší způsob jak si zpříjemnit život. 🙂

zdroj fotky: Adobe.stock.com