Telo, detektor domnienok

O domnienkach sme toho už čo-to počuli a 100% sme si ich všetci vyskúšali na vlastnej koži na strane producentov i publika. Ale čo o nich vlastne vieme? Píše sa o nich aj v knihe múdrosti starých Toltékov – Štyri dohody od autora Dona M. Ruiza [1]. “Nevytvárajte si žiadne domnienky” takto znie tretia zo štyroch dohôd, ktorú nám v duchu rozvoja vlastnej vnútornej slobody, poznania a autentickosti radia uzavrieť so sebou samým.

Moju “prácu” s domnienkami odštartovalo divadelné prestavenie Jaroslava Duška inšpirované týmto literárnym dielom. Kráčala som vysmiata do sýtosti z kina po dvoch hodinách pozerania sa na filmový záznam tejto hry [2].  Človek v tmavom dave kina zistí, že v tom akosi nie je sám a že všetci okúšame v istom zmysle slova “to isté”. Posilnený odľahčujúcim humorom povzbudivo vykročí do života s víťaznou náladou a odhodlaním už domnienky jednoducho nevyrábať! 🙂

Ha! A ani si to netrvá tak dlho a hneď v ďalšej fičí. A koľko ich zároveň nič netušiac ešte tvorí. Už samotný predpoklad, že od zajtra nebudú je sám o sebe ilúziou. Veru tak, vyskúšala som si doteraz rôzne polohy. Chvíľu moju myseľ bavilo teoretizovať o domnievaní sa. Teda hneď potom, čo musela opustiť falošné hrdinstvo spočívajúce v tom, že raz a navždy s predpokladmi skončila. Ešte viac ju ale bavila hra na detektora domnienok “u druhých”, a že si na tom dala sakra záležať.
Nič z toho sa však nejavilo ako fungujúca páka na utrpenie, ku ktorému väčšinou domnienky vedú. Aj naďalej som sa v ňom topila až po uši. Pravidelne som prehlasovala veci, ktorým som sama uverila za hojnej účasti svedkov, až kým neprišiel istý stupeň pochopenia.
AdobeStock_138890460Pochopila som, že my predsa vieme úplne presne, kedy sme chytení do blúdnej pasce predpokladov a domnienok. Naše vlastné múdre telo je toho ukazovateľom. V tento moment som zistila, že “prax” s domnienkami sa ešte len teraz môže začať, nie na druhých, ale na sebe.  A v čom spočíva?
Spočíva v spozorovaní toho, čo to, čo sa chystám niekomu adresovať vo mne samotnej spúšťa. Zjednodušene, každá jedna myšlienka, ktorá neprináša pokoj, ale ocitáme sa pri nej niekde na škále negatívnych emócií, nie je postavená na tom, čo vieme, ale na tom čo si myslíme = domýšľame. Už len uvidieť tento proces, je užasný objav a posun.

Potom, čo to nahlási telo prostredníctvom pocitov a ideálne predtým, než ten skvost stihneme predniesť slovom, nastáva čas konať a dané tvrdenie prerámcovať do tzv. “otvorenej otázky”.
Viete, čo je otvorená otázka? Áno? Nie? Tak presne toto otvorená otázka nie je. Ako položíte otvorenú otázku? Napríklad tak, ako som ju položila teraz ja. Na začiatku nestojí sloveso, ale napríklad opytovacie zámeno: Ako, Na základe čoho … Otvorená otázka v sebe neobsahuje názor pýtajúceho sa, má za cieľ dozVEDIEŤ (NIE DOMYSLIEŤ) sa viac. Odpovedajúcemu je tak ponechaný širší a voľnejší priestor sa vyjádriť, než by to mohol urobiť so strohým áno/nie.
Pre nás pýtajúcich sa je to veľká šanca jednak porozumieť tomu druhému a zároveň uvidieť a pochopiť, čo všetko sme schopní si dovymýšľať – chápete, každý podľa svojho gusta.
Spomeňme si na to, koľkokrát sme už zažili “moment úľavy”, ktorý na nás doľahol hneď ako nám niekto zbúral náš triumfálný úsudok, o ktorom sme boli skalopevne presvedčení, že to inak byť nemôže. Niekedy stačí jedna veta a prekombinovaná sieť domnienok je fuč, a s ňou aj ten príšerný tlak, ktorý nás celý čas pri tých našich konštruktoch zviera.

A preto, naslúchajme svojmu telu, pýtajme sa predtým, než začneme tvrdiť. Predsa nemusíme hneď veriť všetkému, čo nám myseľ narozpráva. Hor sa do práce praktikanti!

Zdroj fotky: Adobe.stock.com

[1] DON MIGUEL RUIZ : Štyri dohody: Citadella, 2016. ISBN 978-80-8182-020-5/DON MIGUEL RUIZ : Čtyři dohody: Pragma, 2012. ISBN 978-80-7349-323-3
[2] https://www.csfd.cz/film/315329-ctyri-dohody/prehled/

 

One thought on “Telo, detektor domnienok

Komentáre sú uzavreté.