Plný šatník vecí a nič na seba

Ako žijete svoje šaty? Siahate po nich s nadšením? Nosíte ich radi? Užívate si ich využitie? Alebo okúšate prekážky v rôznych prevlekoch? O akých prevlekoch hovorím? Tu je zopár skvelých kúskov, ktoré som našla u seba : “…ten sveter si neoblečiem, lebo nemám nič k nemu a to tričko, to sa mi k ničomu nehodí. Ono možno by sa hodilo farbou, ale materiál je nevhodný. Tá halenka, tá mi až tak úplne nesedí, škoda lebo bola drahá. Nebolo by odveci ju občas prevetrať, keď už ju mám. Hlavne nie teraz, určite niekedy! Tie nohavice, no to nie sú nohavice na každodenné nosenie. A nakoniec – tieto šaty by boli fajn, keby boli dlhšie, kratšie, širšie, užšie…skrátka úplne iné než sú!”

Ako sme sa zmienili už v časti o upratovaní, každý aspekt Vašej domácnosti, šatník nevynímajúc, je odrazom Vás samotných, zrkadlom Vášho vnútra. Ak je šatník v chaose, niektorá Vaša časť je v chaose tiež. Ak Váš šatník prekypuje vecami, ktoré : nenosíte a nevyužívate, vecami, ktoré na sebe neradi vidíte, pretože akosi im zakaždým niečo máličko chýba, aby ste si ich na seba vzali, vecami, ktoré sa možno nosia, ale nenosia Vám radosť…

Opýtam sa inak : Čo vôbec takéto šaty vo Vašom živote ešte robia?

Vonkajšok a vnútro spolu súvisia, ba čo viac, navzájom sa ovplyvňujú. A teda, ak sa podujmete si svedomito upratať a pretriediť svoje šaty, uvoľníte tak priestor a energiu veciam novým (teraz naozaj nemám na mysli nákupné položky).

Väčšina z nás nosí 20% vecí 80 % svojho času. Áno, reč je o Paretovom princípektorý platí i v obliekaní a je možné ho zažiť v čomkoľvek inom, čo vlastníte alebo robíte. Získavame 80% úžitku z 20% nami vynaloženého úsilia a z 20% vecí, ktoré máme. Samozrejme číslo nie je presné, a tým nechcem povedať, že presne 80% šiat by malo okamžite opustiť scénu. Čo ale výrazne doporučujem je, pozrieť sa na svoj šatník touto optikou a pouvažovať o tom,  akej veľkej časti je potreba sa zbaviť.

Ešte predtým než začnete so zbavovaním sa vecí Vás chcem pekne poprosiť, aby ste si urobili jedno malé cvičenie alebo jeden malý pokus, ak chcete. Plní totiž jeden dôležitý účel. Je nositeľom hlbšieho uvedomenia a porozumenia Vašej situácii.

Otvorte si svoj šatník, zhlboka sa nadýchnite (bude to totiž chcieť odvahu a rozhodnosť) a vyberte si ♥JEDNU JEDINÚ VEC♥ zo súčasného repertoára. Môže to byť čokoľvek z oblečenia. Pozor, nesúďte svoj výber! Ak Vás predsa len navštívi vnútorný kritik, zaveste ho kamsi na vešiak.  Vybraný kúsok si dajte na miesto (kamkoľvek) vo svojej blízkosti tak, aby ste ho mali čo najviac na očiach.

  • Aký pocit vo Vás daný kus oblečenia vývoláva?
  • Čo presne cítite a prečo je to pre Vás dôležité?

Pokojne si šaty vyfoťte a to, kam ste sa v myšlienkách a pocitoch ubrali pri pohľade na nich si zapíšte alebo niekam uschovajte. Môže Vám to poslúžiť ako taký malý kompas na ceste zbavovania sa toho, čo ste už (pravdepodobne dávno) prerástli fyzicky, emočne, mentálne či spirituálne. O tom,  čo už pre Vás nie je  IN  a čo s tým sa dočítate  v nasledujúcom článku.

zdroj fotky: Dreamstime.com