Hlavo(k)lamy

Vybrala som sa na vychádzku do rozhovorov z čias predošlých. Nech je mojou motiváciou bádateľská snaha o nájdenie návodu k hlavolamu, ako som si cez slovnú interpretáciu postupne skladala svoju realitu.

Topila som sa v konverzačnom svete, kde žiť a akceptovať život znamenalo pracne (slovom) sa vyrovnávať s jeho každodennými situáciami. A kde sa zžitým synonymom pre toto zrovnávanie stal verbálny súboj. V neustálom zápase o mier, som sa spolu s ostatnými nevedome učila byť v boji komunikatívne zdatná “aby som mala kľud”  a “aby mi hlavne dali pokoj.”

Ako jedna z najspoľahlivejších zbraní so všestranným použitím sa osvedčil útok na osobu, “pretože to už je fakt vrchol čo si niektorí o sebe myslia.
Pre udržanie si prehľadu o dianí bolo doležité si ľudí zaradiť a označiť, lebo “zbytočne budeš vysvetľovať, keď je raz niekto …”
Na útoky prichádzajúce zo strán bolo zas potreba vyvinúť pohotovú re-akciu s bumerangovým efektom. “Len nech sa najprv pozrú všetci na seba, čo víno pijú a vodu kážu…”

Ach, to Vám boli víťazné pocity pri zhrňujúco-zobecňujúcom prednese “On nič iné ani nevie a Ona nič iné ani nerobí, než …” Ako taký Generál, čo rýchlo generalizuje.
A nie len to, dokáže aj iné veci.  Napríklad vie ako skladať do celkov a deliť na drobné jednotlivé udalosti tak, aby neukázal priamo svoje ciele a obavy.

Že som mohla meniť cieľ na bojisku a odobrať sa iným smerom? Prečo sa namáhať, keď “Všetci to tak robia.” “Keď nezapadneš, vypadneš”, apelovala na mňa spoločnosť.  “A do toho, by teda nikto normálny nešiel.” Skôr išlo o to, prísť na to, ako na to 🙂  Duchaplnosť a chytrosť sa rátala. Nejako zvlášť nevadilo, že občas išla chybným smerom.

A keď sa vzduchom šíri potenciálny neúspech, vtedy prichádza na rad tlak prostredníctvom strachu. “A ak už nepomôže toto, tak už potom nič …”
Kedy už prestaneš s tým zastrašovaním a začneš triezvo uvažovať?” nenechali na seba dlho čakať s odpoveďou úskočne obozretní užívatelia zlúčených tvrdení a otázok. 

No a niekedy už neostávalo iné, než sa brániť. Postaviť sa a ušliapať protivníka nemilosrdným prekrútením jeho výrokov. “Snáď len nečakal, že to budem donekonečna znášať. Už aj tak si veľa dovoľuje a navyše všetko iba zveličuje a zosmiešňuje.”

Moja skladačka z naučených viet držala skalopevne a dlho. Držala ju zautomatizovaná slepá viera v púhe vyslovené slová. Dnes sa tá falošná realita pomaly a isto rozpadáva. Viem, že pravda je ukrytá v tom, čo dané slová odrážajú. Vychádzam znova z bodu teraz a nech mi pri ďalších rozhovoroch slúži poznanie všetkých takýchto hlavo(k)lamov.

 

 

P.S. TOMU (akcent) hádam nebudeš veriťTo by  predsa mohol povedať KAŽDÝ!
Radšej si to over, v časti o nevedomej komunikácii. 🙂