½ Rozhodnutí = Bordel²

Už se Vám někdy stalo, že jste si říkali: “Ale tak já to nějak udělám, ono to nějak dopadne”?
Takhle nějak většinou začínají špatná rozhodnutí. Samozřejmě, pokud čtete manažerské příručky, tam je psáno že lepší nějaké/jakékoli rozhodnutí než žádné. Je to pravda, nicméně nikdo už Vám neřekne, co takové poloviční rozhodnutí způsobí.

Pojďme se na věc podívat od začátku. Většinou pro rozhodnutí potřebujeme vstupy, informace. Pokud se koukáme na rozhodnutí jako na jednu samostatnou událost, pak lze předpokládat, že její dopad bude omezený.
Pokud ale vycházím z předpokladu, že život je sérií rozhodnutí, kde jedno na druhé navazuje, je třeba se míti na pozoru, co tedy takovým rozhodnutím vytvářím.

Když vstoupím do procesu rozhodování nepřipraven, nevím co chci dosáhnout, mám jen mlhavou představu o závislostech, potom nechávám prostor pro náhodu a ostatní 🙂 Jakmile ovšem přistoupím ke každému rozhodnutí s vážností, promyslím závislosti a dopady na moji celkovou představu o výsledku, tedy co vlastně chci dosáhnout (nikoli tímto jedním rozhodnutím, ale v delším horizontu), v tu chvíli se mohu potkat s pravdou vycházející z nitra. Nikoli rozhodnutí mozkem, ale srdcem. Já vím, zní to ezotericky… Ale není.

Převzetím zodpovědnosti za představu o budoucnosti, budoucnost vytvářím. A pokud jdu cestou polovičních rozhodnutí nebo nejasných zadání, potom ani výsledek nestojí za to.

Proto se nebojme plánovat, upravovat plány, měnit plány a realizovat plány, jen tak se dobře připravíme pro jakékoli budoucí rozhodnutí. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Ono totiž čeká na připravené, rádo plní jasně formulovaná a zvědomnělá přání.

zdroj fotky: Adobe.stock.com