Život v oblacích aneb umění synchronizace

Určitě už jste slyšeli o tom oblaku… Cloud. Co to vlastně je a jak nám může pomoci? Kde se s ním setkáme a co od něj můžeme očekávat? Mnoho otázek, na které se Vám pokusím přinést odpovědi. Nuže pojďme do toho.

Znáte Google? No jistě že ano. Nebo Microsoft? Určitě, s velkou pravděpodobností jste si naši tento článek pomocí vyhledávání na Google.com a počítač na kterém tento článek čtete je vybaven systémem Windows. Ale víte, že Google, Microsoft a hlavně Amazon jsou tři společnosti, které téměř ovládli oblaka/cloud?
Co vlastně ovládli? Dříve když jste si chtěli něco napsat, otevřeli jste si Microsoft Word jako aplikaci na Vašem počítači a lokálně jste se “vyřádili”. S tím jak se rozšířila dostupnost internetu a jeho rychlost, napadlo chytré hlavy něco úžasného. Co kdyby naši zákazníci nemuseli instalovat žádné aplikace, nemuseli žádná data/soubory ukládat lokálně a měli je vždy a všude k dispozici? Tak vznikla myšlenka cloudu. Začátky byly trnité, nápadů jak řešit přístup mnoho, ale během posledních 10 let došlo ke zjednodušení až do té míry, že my koncoví uživatelé už dnes téměř nepoznáme, kdy cloud využíváme. Chcete pár příkladů?

Zpět k tomu Wordu. Dnes ho máte zdarma na internetu, tedy otevřete si soubor a pracujete s ním v prostředí internetového prohlížeče. A kde je ten Word a kde jsou ty soubory? V cloudu, tedy někde běží servery v datovém centru, kde jsou data uložena a aplikace spuštěny. Cloud tomu říkáme proto, jelikož sami nevíme kde přesně jsou data uložena, ale jen že je máme k dispozici.

Další příklad, posloucháte hudbu na Spotify? Tak vězte, že někde v cloudu jsou všechny ty písničky uložené a vy si pouze vybíráte ty, na které máte aktuálně náladu. Pak si je pomocí mobilu, počítače nebo i televize z toho cloudu pouštíme nebo uložíme pro případ nedostupnosti internetu.

Tento článek píšu v Evernotu, v letadle na svém počítači. Dalo by se říci, tradiční přístup, že 🙂. Zaplaťpánbůh, že zatím je v letadlech internet pouze vyjímkou a máme zde klid na práci. Ale to se změní brzy. Nicméně zpět ke článku. Píšu ho lokálně, ovšem až přijedu domů a připojím se k internetu, můj článek odcestuje do Cloudu, sesynchronizuje se. Evernote aplikace ho uloží do Google Cloud a umožní mi k němu přístup odkudkoli, třeba z mobilu. To je jednou z největších výhod cloudových řešení, umožnují přístup k datům odkudkoli a komukoli. Tedy vlastně jen tomu, komu umožníme přístup.

Pro mojí práci, která zahrnuje hodně komuninkace s mnoha lidmi v mnoha zemích většinou ve velice rychlém sledu událostí využívám služeb Cloudu na denní bázi. Všechny moje pracovní data mám uložena v Microsoft OneDrive, což je služba umožňující synchronizovat soubory a adresáře do cloudu a následně na různá zařízení. Díky tomu mám například prezentace k dispozici lokálně na mém počítači, kdekoli z internetu a také z mého mobilu. Pokud se například stane, že mi kolega napíše prosbu o nějaký soubor a já zrovna nejsem na počítači, pouze mu z mobilu pošlu odkaz, kterým si soubor otevře z internetu. Už žádné posílání příloh mailem, fuj 🙂

Další skvělou funkcí OneDrive, ale i GoogleDrive nebo DropBox a jiných synchronizačních aplikací je možnost vracet se ke starším verzím souborů. Jeden příklad z praxe, před několika lety si mi stalo, že můj soukromý počítač napadl virus. Nebyl to ledajaký virus, tento prováděl opravdovou neplechu. Všechny soubory, které vypadaly jako moje data zašiforval neznámým heslem a následně ode mne požadoval výpalné za poskytnutí tohoto hesla. Pokud bych měl fotky, různé smlouvy, doklady a jiné uložené pouze lokálně, pravděpodobně už bych tato data nikdy neviděl (protože s vydírači zásadně nevyjednávám a v tomto případě ani při zaplacení výpalného nebyla žádná jistota, že platné heslo opravdu získám).
Naštěstí jsem již tenkrát měl všechny soubory uložené v DropBoxu, tedy v Cloudu. Prvně jsem vyčistil celý počítač od viru a poté jsem požádal DropBox o vrácení verze souborů do doby před zašiforváním. Musím říci, že celá procedura komunikace s lidmi z DropBoxu byla rychlá a všechny soubory jsem měl zpátky v řádu hodin. A to jsem používal free verzi DropBoxu! Také jsem jim ihned jako poděkování zaplatil jeden měsíc služby, protože mi opravdu pomohli.

S prací v cloudu je ovšem spojen určitý typ chování, kdy je třeba abyste si ukládali data do specifických adresářů (tedy měli uklizeno) a hlídali si odkud k datům přistupujete, zejména když jste na cestách. Ideálně je používat různá hesla pro různé aplikace, pravidelně je měnit a ideálně mít nastaveno vícefaktorové ověřování Vaší identity. To znamená krom hesla třeba ověření také pomocí sms. Tím zajistíme, že data uložená v cloudu budou v bezpečí.

Nezapomínejte také, že některé aplikace například na mobilu Vás mohou požádat o přístup k Vašim datům. Toto se děje většinou pro zjednodušení práce, ale vězte že byste měli pravidelně kontrolovat, které Vaše aplikace k datům přistupují a pokud je přestanete používat, jejich přístup opět zakázat nebo odstranit. Informace o přístupech aplikací nebo uživatelů k Vašim souborům můžete u všech výše zmíněných služeb zkontrolvat skrze jejich internetová rozhraní. Tuto kontrolu doporučuji provádět stejně často jako výměnu hesel, minimálně však jednou za půl roku.

Snad jsem Vás k používání cloudu navnadil spíše než odradil, napište mi pokud máte nějaký specifický dotaz, rád na něj odpovím. Cloudu zdar!

 

zdroj fotky: Adobe.stock.com