;jedna veta

“Iba jedna veta, neuč vtáka lietať!”[1]Veru pekne to znie v piesni od Richarda Müllera, poučne a úplne samonosne. Nie je to však jedna z mojich viet, o ktoré sa chystám s Vami podeliť. Tie, ktoré zbieram ja (a verím, že aj Vy) znejú v pravý moment a padajú presne prierezom vedomia do nekonečných hlbín. Pripadajú mi ako taká korunovácia odžitých a pochopených životných celkov.

Pokiaľ vôbec môže mať niečo v tejto téme prednostné miesto, potom určite patrí práve tej jednej vete, ktorá na mňa prehovorila spomedzi nespočetných krásnych dialógov vo filme Rozhovory s Bohom: “Ten moment, keď naraz veci presne do seba zapadnú, to je Boh (ktorý k Tebe hovorí).” Jedna veta, Alfa a Omega.

“A to si myslíš alebo vieš?” Čelila som raz záludnej otázke v bežný deň pri plnení obyčajnej úlohy na pracovisku. Blúdila mi ešte dobrých 10 rokov hlavou, kým som jej prišla na zub. Dlho som si totiž myslela, že som vedela, o čom bola. Až prišiel moment, kedy som sa to naozaj dozvedela. Nie vždy sú tieto vety plne obsiahnuté, niekedy ich nejakú dobu podopiera túžba sa do nich prebudiť.

“Ak o tom dokážeš rozmýšľať, dokážeš to urobiť (If you can think it, you can do it)”, padla kvapka múdrosti na vrchole hory týčiacej sa nad Innsbruckom. Doniesol mi ju, len ju, do uší vietor. Vyslovila ju žena, fotiaca sa v jógových pozíciách, počas rozhovoru s obdivujúcimi turistami. “Ha, tak po toto som si sem asi prišla…”ozvalo sa vo mne.

Lenže. “Byť ochotný nie je to isté ako byť pripravený.” vykreslilvytmavil či vysvetlil mi to Antonio Baderas v roli Picassa. Áno, je veľmi dôležité sa naučiť dívať aj ZA (to, čo nám beží pred očami). Kto by si bol len pomyslel, že mi to sprostredkuje zrovna obrazovka.

Tieto vety predstavujú tiež akési spomalenie a vyslobodenie sa z denno-denného zhonu a víru točiacich sa myšlienok. Dovtedy, než si nájdeme svoje vlastné životné tempo. “Je dobre poznať svoj rytmus a netančiť podľa niečieho iného. (“It’s good to know your own rhythm and no to dance to someone else’s beat).” potvrdil (mi) v jednom rozhovore s novinármi Daniel Day-Lewis. 🙂

Daniel DL alebo Reynolds Woodcock? Ich unikátny popis reality na mňa máva až mrazivo vytriezvujúce účinky, keď si to správne načasuje (v mene pripravenosti, hoci aj bez ochoty :-)). “Čaj síce odnesieš, ale to, že si ma vyrušila tu zostáva. (“The tea is leaving, but the interruption is staying right here with me”), povedal pán Woodcock v pracovnom zapálení Alme potom, čo sa sama rozhodla mu priniesť čaj do dielne. Áno tieto vety vedia priniesť aj spamätanie sa.

Vedia nás sa tiež priblížiť k pravde. “Môžete byť úprimní, a tiež sa môžete úprimne mýliť (You may be sincere and you may be sincerely wrong),” si na mňa počkalo v dokumente o jedle Na jedle záleží. A to nebolo všetko. Potom, čo som sa znova (po strávení prvej dávky) vrátila k deju prišla nová porcia o tom, že nehľadaj šťastie tam, kde nie je… avšak inak ochutená. “Nie je to v Menu, nemajú to, nevedia to urobiť a nedostaneš to (It’s not on the menu, they don’t have it, don’t know how to do it and you are not gonna get it).” A tak to je! Moje namemorované príslovie zo školských čias dostalo rázom akceptujúcu fazónu života.

Keď sa tak zamyslím v školskej nálade nad interpunkčnými znamienkami. Čím bývajú zakončené tieto Vety? Ohraničujúcou čiarkou, zakončujúcou bodkou alebo voľne končiacimi troma …? Neviem. Viem však, že rozhodne stoja za bodkočiarkou. Za ňou totižto trónia také vety, ktoré podávajú vysvetlenie k tým predchádzajúcim … [2]

Aká je Vaša zbierka viet? Prostredníctvom čoho na Vás hovoria? Čo všetko (aj s pohľadom ZA ne) Vám tlmočia? Ako a čím sa končia?

P.S. Niekedy mávajú aj písanú formu. Ako tá, ktorá sa (pre mňa) objavila na papieri vo filme Útek do divočiny. Schválne si ju schovávam na záver, pretože: “Šťastie je skutočne iba vtedy, keď je zdieľané (Happiness is only real, when shared)”.


[1]Richard Müller – Neuč vtáka lietať, 1992, Popron Music, Československo
[2]Použitie_bodkočiarky_v_slovenčine. URL: https://sk.wikipedia.org/wiki/Bodko%C4%8Diarka.

One thought on “;jedna veta

Komentáre sú uzavreté.