Play-Pause-Stop

S ovládacím panelom na prehrávanie som prišla do styku už viac než pred dvoma dekádami prostredníctvom prvých audio a video prehrávačov.  Že rovnaká pesnička u Vás?  Tak si to teda pusťme!
V snahe rýchlo všetko ovládať som s nažhavenými prstami stláčala striedavo F.FWD a REW v kombinácii s PLAY.  Keď sa vyskytli nežiadúce okolnosti nastala prerušujúca PAUSA a keď ma to (dookola) prestalo baviť, vyriešila to STOPka.
S pozeraním video záznamov som neskôr našla ešte zaujimavejšiu kombináciu využitia tlačidiel. Ak normálne prehrávacie tempo nestačilo na povšimnutie či prekúmanie bližších detailov, potom prišlo na rad pozastavenie obrazu, niekedy aj v úzkej spolupráci s pomalým pretáčaním. Hotový domáci mixážny pult. 🙂

S postupujúcim časom a vývojom technológií som i ja zaviedla nový po/prístup. Stala som sa poslucháčkou a diváčkou svojho života a začala naslúchať a pozorovať svoju myseľ. Zistila som, že tam pokojne mohol byť tajne celú dobu spustený RECord. A ako som na tento objav-kiežby-pokrok prišla?

Veľakrát som sa našla v pozícii odmietania niečo podstúpiť, zariadiť, vykonať či niečoho sa účastniť. Keď to už nevyhnutne muselo nastať, končievalo to údivným “Aha, a ja som si myslela, že …” Áno k “Nechce sa mi” ma asi doviedol negatívny podtón minulej skúsenosti, to nie je ťažké rozlúsknuť. Lenže ako to urobil? Možno po nástupe nežiadúcich okolností v minulosti nastala nevedomá PAUSA, ktorá nečinnosťou prerástla v STOP. Zatiaľ čo v realite celú dobu bežalo a beží nekonečné PLAY.
Ľudia vrátane nás samotných, veci, znalosti, spôsoby či postupy sa neustále hýbu a vyvíjajú. A predsa sa stáva, že sa naša záznamová hlava zasekne na jednej stope.
V reálnom čase, kedy je potreba rozhodnutie učiniť a konať, sa však máme tendencie obracať za akousi kópiou prekleslenou na pauzovacom papieri.

Čo keby sme takú odradzujúco znejúcu myšlienku prehnali mixážnym zariadením s vedomým ovládacím panelom? Spolu s ľavým gombíkom dozadu a pravým gombíkom dopredu by sme tak mohli pokúsiť si k nej nájsť a spomalene priblížiť obraz. Nemuseli by sme už viac byť ovládaní FForwardovou či REWindovou hnacou silou.

A ako to celé zachytiť? Ešteže sa vďaka moderným technológiam sa nemusím opakovať.

– II –   Telo ako barometer  – II –