Mať alebo Byť?

Ak zámerne pominieme podobnú otrepanú vetu majstra Shakespearea a vylúčime aj možnosť gramatickeho cvičenia o dosadení správneho pomocného slovesa (pre tých, ktorí sa učili cudzí jazyk), čo iné by táto otázka MALA BYŤ?

Za inak nezmenených podmienok …

Častokrát, keď vsadíme na “istotu” z minulosti a sami seba presvedčíme, že je možná jej úplná kópia v súčasnosti, slepo dodržiavame ceteris paribus. Prečo? Pretože CP sa jednoducho prakticky nevyskytuje. Realita sa neustále mení. Nie je v našich silách zaistiť inak nezmenené podmienky ale je v našich silách povšimnúť si, čo všetko je inak, a tak skúsiť poupraviť platnosť svojich predpokladov.

Hrávate Domino?

Efekt domina môže nastať snáď v každej životnej oblasti (majetkovej, vzťahovej, pracovnej, zdravotnej …). Dokonca ho môžeme uvidieť rozvíjať sa v niekoľkých spoločne naraz. Záleží na tom, na akú veľkú kaskádu si trúfneme sa pozrieť, a tiež na aké množstvo súvislostí sa nám podarí prísť.
Boli ste tam už tiež? V tom zásadnom východiskovom bode pre možnú zmenu a znovunastolenie poriadku. Zhromaždisko minulých pádov, kde je stále prítomná podmaňujúca energia, ktorej teraz silou našej vôle odolávame. Akési kontrastné rázcestie medzi žiadúcim a nežiadúcim, funkčným a nefunkčným, pádom a povstaním. Avšak k tomu, aby sme mohli ďalej staviať a stabilne stáť, je potreba (s)poznať, čo sú tie naše kamenné piliere a čo ich pevne drží?

Vieme, čo je vo veci?

Čo vlastne je vo veci? … vo veciach, ku ktorým sa vzťahujeme? Čím sú nasiaknuté a čím ich sýtime my? Naša zodpovednosť za to všetko okolo je veľká, väčšia než si myslíme.

Príprava na Goethe-Zertifikat A2/Es Hat Mir Geklappt!

Hallo! Wie geht’s? Sprechen Sie Deutsch? Odpovedali by ste “Jein (Ja und Nein)”? 🙂 A myslíte tým to, že ste sa nemecky učili kedysi dávno v škole, ale už si takmer nič nepamätáte, a pritom by ste radi? Možno po zhliadnutí tohto videa 40 nemeckých fráz zistíte, že je viac fráz, ktoré vlastne poznáte. A možno Vás také poznanie nakopne bližšie si znalosť nemčiny oprášiť. “Zum Beispiel” tak, ako som poctivo a vcelku zábavne oprašovala ja.
… Mnohí sa zhodnú na tom, že takýto “nezáživný” spôsob výuky prostredníctvom nekonečných cvičení môže rýchlo človeka omrzieť a demotivovať. Koniec koncov už (ne)raz tomu tak bolo (v školských laviciach). Preto som si zároveň našla aj alternatívnu cestu. Je ňou skupina ľudí žijúcich v Nemecku, ktorí sa zhostili výuky priamo “na ulici”. Ak hľadáte autenticitu, praktické ukážky a jednoduchosť, odporúčam stále sa zväčšujúcu knižnicu (youtube) videí Easy German.

Play-Pause-Stop

S postupujúcim časom a vývojom technológií som i ja zaviedla nový po/prístup. Stala som sa poslucháčkou a diváčkou svojho života a začala naslúchať a pozorovať svoju myseľ. Zistila som, že tam pokojne mohol byť tajne celú dobu spustený RECord. A ako som na tento objav-kiežby-pokrok prišla? Dočítate sa ďalej v tomto článku…

Get to Know your inner parameters!

Sometimes we find ourselves under so much pressure, that we can’t sense this thin line between prosperity and devastation, let alone halt crossing it. But hey, after each exparience there is “an incubation period” going on. We can use this time to reflect on what happened, to figure out if the direction we are heading on is actually good for us

Poznaj svoje parametre

Ako sa môžeme pričiniť o to, aby nás naše denno-denné situácie a zážitky s nimi späté dokázali potešiť, pohladiť a podporiť? Kedy nastáva ten bod zlomu, ktorý vedie do únavy, znechutenia a vyčerpania? Čo sú vnútorné parametre? Inšpiráciu na ceste k nim Vám môže poskytnúť tento článok.

Vztah a hodnota

Najednou jsem na to přišel, z ničeho nic mne to trklo jak neposlušná koza. Vztah a hodnota jsou univerzální! Ale pěkně od začátku, pěkně popořadě. Vše začalo nenápadně, školeními, tréninky a koučinky v práci a knihami o produktivitě a diskusemi s okolím a podobně. Tak jsem zjistil, že bych měl v práci považovat všechny zaČítať ďalej “Vztah a hodnota”

;jedna veta

“Iba jedna veta, neuč vtáka lietať!” Veru pekne to znie v piesni od Richarda Müllera, poučne a tak úplne samonosne. Ja sa však chystám sa s Vami podeliť o takých jedných vetách, ktoré ak zaznejú v pravý moment, padajú presne prierezom vedomia do nekonečných hlbín. Pripadajú mi ako korunovácia odžitých a pochopených životných celkov. O aké vety sa jedná? Pokračujte prosím v čítaní.

Život v oblacích aneb umění synchronizace

Určitě už jste slyšeli o tom oblaku… Cloud. Co to vlastně je a jak nám může pomoci? Kde se s ním setkáme a co od něj můžeme očekávat? Mnoho otázek, na které se Vám pokusím přinést odpovědi. Nuže pojďme do toho.

Residue Rendez-vous

“Pôjdeš so mnou na rande?” opýtalo sa ma Rezíduum.
“Samozrejme, kedykoľvek,” odpovedalo automaticky moje nevedomé a nič netušiace Ja.
“Tvoje prianie je mojím rozkazom,” a skôr než to stihlo dopovedať, stalo sa.
A čo Ja nato? Ja som bola jednoducho unesená …
Keby som len bola vedela, že som sa nechala naozaj uniesť, Zloduchom Rezíduom.
A teraz vážne. Čo je Rezíduum? A ako nás oberá o bohatosť života? Čítajte ďalej…

½ Rozhodnutí = Bordel²

Už se Vám někdy stalo, že jste si říkali: “Ale tak já to nějak udělám, ono to nějak dopadne”?
Takhle nějak většinou začínají špatná rozhodnutí. Samozřejmě, pokud čtete manažerské příručky, tam je psáno že lepší nějaké/jakékoli rozhodnutí než žádné. Je to pravda, nicméně nikdo už Vám neřekne, co takové poloviční rozhodnutí způsobí…

Hlavo(k)lamy

Topila som sa v konverzačnom svete, kde žiť a akceptovať život znamenalo pracne (slovom) sa vyrovnávať s jeho každodennými situáciami. A kde sa zžitým synonymom pre toto zrovnávanie stal verbálny súboj. V neustálom zápase o mier, som sa spolu s ostatnými nevedome učila byť v boji komunikatívne zdatná “aby som mala kľud”  a “aby mi hlavne dali pokoj.” Topíte sa aj Vy a radi by ste ten pokoj žili? Čítajte ďaľej pozvanku do nevedomej komunikacie.

Organizace pošty v MS Outlook

Pracuji ve velkých IT firmách vice než 15 let a chodí mi velké množství emailů, od lidí nebo ze systémů. Za tu dobu jsem vystřídal MS Outlook i Lotus Notes, ale pokaždé jsem hledal systém, který by mi ulehčil každodenní práci. Vyzkoušel jsem mnoho pluginů zvláště do Outlooku, ale nakonec jsem vyrobil systém, který pracujeČítať ďalej “Organizace pošty v MS Outlook”

Google kalendár “na doma”

Skúste Vaše plánované chvíle navzájom jasne sprehľadniť pomocou spoločného zdieľaného kalendára, ktorý máte po ruke (rozumej : v mobile) vždy v prípade, že sa potrebujete aktívne alebo pasívne zariadiť s ohľadom na Vašich blízkych.
Preneste trošku tej pracovnej špičkovej zorganizovanosť do svojích životov a ušetrite si zamotané situácie, v ktorých mávame tendencie to tomu druhému spočítať zato, že s niečím  nepočítal.

Plný šatník vecí a nič na seba

Váš šatník je odrazom Vás samotných, zrkadlom Vášho vnútra. Ak je šatník v chaose, niektorá Vaša časť je v chaose tiež. Ak Váš šatník prekypuje vecami, ktoré : nenosíte a nevyužívate, vecami, ktoré na sebe neradi vidíte, pretože akosi im zakaždým niečo máličko chýba, aby ste si ich na seba vzali, vecami, ktoré sa možno nosia, ale nenosia Vám radosť…

Opýtam sa inak : Čo vôbec takéto šaty vo Vašom živote ešte robia? Viac odhalí tento článok.

Telo, detektor domnienok

O domnienkach sme toho už čo-to počuli a 100% sme si ich všetci vyskúšali na vlastnej koži na strane producentov i publika. Ale čo o nich vlastne vieme? Píše sa o nich aj v knihe múdrosti starých Toltékov – Štyri dohody od autora Dona M. Ruiza [1]. “Nevytvárajte si žiadne domnienky” takto znie tretia zo štyroch dohôd, ktorú nám v duchu rozvoja vlastnej vnútornej slobody, poznania a autentickosti radia uzavrieť so sebou samým…
Dlho potom som pochopila, že my predsa vieme úplne presne, kedy sme chytení do blúdnej pasce predpokladov a domnienok. Naše vlastné múdre telo je toho ukazovateľom. Viac o domnienkach v tomto článku.

Pravidla v mobilu

V článku o Vlastníme mobil nebo on nás jsem Vám ukázal svoji životní pouť s tímto nepostradatelným pomocníkem. Nicméně ještě považuji za důležité nebo možná přínosné se podělit o více detailů, jak používat mobil v režimu pracovním i soukromém a tedy v pracovní dobu a mimo ni. Čtěte dál!

Nevedomé nákupy …ako prišli, tak odišli

A tak zháňam, zháňam v snahe zachrániť šatník, ale nenachádzam. Po x-tom presnejšie x-stom kolečku sa zastavím, spomalým a uvedomím si, aké je to celé nezmyselne sa opakujúce. Hm… A aké to ešte je? Zbytočné, finančne náročné, neužitočné, vyčerpávajúce, niekedy zúfalé… ale hlavne NEVEDOMÉ.
Nosieva ich osoba celá odetá do nespokojnosti – JÁ. Prečo je tomu tak? Prečítajte si hŕstku uvedomení na túto tému.

… a zvyšok si domysli

“Však nie je ťažké si veci domyslieť” počúvame často z úst samopasujúcich sa odhaliteľov pravdy, kam sami patríme. Čo keby sme prestali tvoriť a šíriť sieť utkanú z nezmyslov? Sieť, ktorú vieme spolu s ďalšími do nej chytenými natiahnúť ďaleko – až za horizont pravdy.

Receptář a ostatní postupy

Už se Vám někdy stalo, že jste našli skvělý recept, vytiskli si ho, pečlivě někam založili a zapomněli kam? No ano, to se stávalo i mně. Nemám dobrou paměť na pamatování si míst, kam jsem si uložil věci, na které nechci zapomenout. Ještě před tím, než jsem začal používat Evernote, vytvořil jsem si tedy jednoČítať ďalej “Receptář a ostatní postupy”

Komun-INAK-ácia

Naučili sme sa pod iluzórnym závojom vzťahov automaticky prijímať a uveriť všetkému alebo aspoň väčšine toho, čo sa nám ľudia rozhodnú zdeliť.  Naučili sme sa vykonávať častokrát otrocké role sudcov pre skutky druhých, hasičov situácií či záchranárov pseudo-obetí, pretože sa to “patrí”. Neprípustné mlčanie môže totiž vyvolávať dojem nezáujmu, a teda minimálne je potrebné byť spolutrpiteľom, či v lepšom prípade spoluvíťazom, keď už nič iné, OMYL! Dá sa to inak!

Odhlásiť z odberu tu (a teraz)

Všimnime si, aké množstvo nášho času a energie nám zaberie už len sa týmto informačným tornádom prekúsať. Ak jeden nechce prísť o správy, ktoré sú pre neho dôležité, musí minimálne venovať svoju pozornosť triedeniu a odstraňovaniu častokrát nevyžiadaného obsahu. A koľko pozornosti to odvedie od toho, akú máme pôvodnú predstavu o prežití daných chvíľ.
Pokiaľ sa tiež nachádzate v tomto notifikačnom virvare (ako som sa kedysi našla ja), zvoľte si slobodu pred otroctvom a dajte si tu námahu sa zo všetkého postupne odhlásiť a znova sa nadýchnuť a skúsiť to inak. Inšpiráciou Vám môže byť aj tento príspevok.

Bezpapírová domácnost

Taky jste si všimli, jak jsme stále posedlí papírem? Vidím to na úřadech, při nákupech, po rozbalení nových věcí a tak dále. Všechen ten papír jen kvůli tomu, aby se mohl někde založit a zabíral místo. A také takových stromů, které musí padnout. Moje budoucnost vypadá bezpapírově a bohudík tam směřujeme všichni. A jelikož nás tam chci dovést co nejdříve, rozhodl jsem se Vám ukázat cestu příkladem

Kdo z koho – vlastníme mobil nebo on nás?

Používám mobil… posledních asi 18 let. Za oněch x let došlo k obrovskému skoku v technologiích ve všech ohledech a mobilní telefon se stal integrální součástí mého života. Pojďte se tedy se mnou podívat, jak využívám možnosti, které mobilní technologie nabízí a na závěr si povíme, kdo je tady oním pánem, kdo koho vlastní 🙂

“A čo Ty?”

Určite ste ju už stretli, sondu do Vášho života  “A čo ty?” … vynára sa síce z úst ľudí väčšinou v úvode stretnutia, ale odkiaľ naozaj vychádza, čo so sebou nesie a kam mieri?
Bežná vec. Ľudia sa pýtajú jeden druhého ako sa majú … taká malá krátka sprievodkyňa pozdravu, dalo by sa povedať.
MOŽNO.
Niekedy sú veci inak (naopak). Neodpovedajte automaticky, skúste otázku zavnímať inak – napríklad tak, ako my v tomto článku.

Projektový vs procesní přístup k životu

Už jsem asi v IT businessu příliš dlouho… Před časem jsem objevil, že lidé okolo mne spadají do jedné z kategorií, buď jsou projektově orientovaní nebo vyznávají procesní přístup. Předpokládám, že to je podobné jak s MBTI, kde máte 16 kategorií typů osobností a málokdy se stane, aby byl někdo tvrdě vyhraněný do jedné nebo druhé strany, nicméně pro účel vysvětlení se pokusím můj pohled podat zjednodušeně a vyhraněně.

Nákupný zoznam online

Pre ľudí, ktorí pri nákupe spoliehajú na starostlivo pripravený “nákupný zoznam”, existuje jednoduchá aplikácia Google Keep. Práca s Google Keep funguje na jednoduchom intuitívnom princípe. Viac o možnostiach a tipoch jej použitia sa dočítate v tomto článku.

Zbavte sa šiat, ktoré ste prerástli

Rozhodnite sa pre “šaty na mieru” a zahoďte nepodarky 🙂 Ste to predsa VY, pre koho to tvoríte.
Ako zistím, či to čo nosím, odráža moje súčasné JA? Existuje niekoľko zásadných otázok, na ktoré nájdete odpovede v sebe. Ak máte úprimný záujem nosiť iba to, čo Vám skutočne prospieva, vyhraďte si dostatočný čas a pohodu na malý šatníkový dialóg. Ako ho viesť Vám prezradí tento príspevok.

Príprava na skúšku CAE / Dig In To Prepare for CAE – časť II.

Začnem hneď skraja odkazom na stránky Britskej rady (The British Council) určené k registrácii na skúšku CAE. Okrem registácie samotnej obsahujú tiež zrozumiteľné informácie o termínoch, poplatkoch a organizácii skúšok. Registrace v ČR Registrácia v SR Na štúdium som si vyčlenila 5 mesiacov (pred termínom skúšky). V Britskej rade je síce možné absolvovať prípravný 3-mesačnýČítať ďalej “Príprava na skúšku CAE / Dig In To Prepare for CAE – časť II.”

Príprava na skúšku CAE / Get ready for CAE – časť I.

Ak patríte k tým, ktorí si svoje štúdium jazyka nacielili smerom k  certifikátu CAE, rada sa s Vami podelím o svoj, praxou odskúšaný študijný plán.  “Yes, it did worked for me!”

Špeciálne by som rada venovala týchto pár riadkov neunavným študentom (like me), ktorí sa ocitli na mŕtvom bode – kdesi na večnom stupni Intermediate zvanom “plateau”. Bližšie o plateau , tipy na online kurzy a materiály, učebnice, mobilné appky sa dozviete v tomto článku.