(Intelektuálna) Integrita/Pokrytectvo

Robiť to, čo je správne, aj keď sa nikto nepozerá.”

C. S. LEWIS

Intelektuálne pokrytectvo je stav mysle, pri ktorom úprimnosť v našom živote nemá čestné miesto. Navonok je pri takomto myslení badať nesúlad, protichodnosť či protirečenie. Myseľ, ktorú ovláda pokrytectvo sa však rada vidí v lepšom svetle. Je pre ňu správne byť sebeckou, kým na ostatných jej sebectvo prekáža.
Pokrytectvo sa prejavuje v minimálne troch podobách:

  1. Nastavíme si vyššie štandardy pre všetkých nesympatických, než pre seba a svojich blízkych.
  2. Nekonáme v súlade s tým, čo hlásame a v čo veríme.
  3. Odmietame vidieť nesúlad u tých, ktorých obdivujeme, prípadne sa s nimi radi stotožňujeme.

Versus


Intelektuálna integrita sa prejavuje vo chvíli, keď naše presvedčenia, slová a skutky navzájom súhlasia. Vo chvíli, keď hovoríme, to, čo si myslíme a myslíme si to, čo hovoríme a keď naše činy kopirujú naše slová. Patrí k nej aj úprimne si priznať svoje vlastné prejavy pokrytectva a neustále skúmať vlastné myslenie s cieľom ho vedome zlepšovať.

Zenovy pribeh o pokrytectve


DVOJITÝ METER (DVOJITÝ ŠTANDARD)

Už ako samotný názov napovedá, že sa jedná o posudzovanie jednej situácie na základe dvojakého metra. Táto technika sa využíva v argumentácii na vyzdvihnutie alebo zamietnutie tvrdenia neférovým spôsobom. Skrátka niečo iné platí pre mňa a niečo iné platí pre Teba.


Manžel: “Nemala by si chodiť do nočných klubov. Je to predsa len nevhodné prostredie pre vydatú ženu.”
Manželka: “A čo ty a Tvoja návšteva takéhoto nočného klubu pred polrokom?”
Manžel: “To bolo len pre účel zábavy a mimochodom to je niečo úplne iné.”


EKVIVOKÁCIA 

Ekvivokácia je argumentačný klam založený na nejednoznačnosti použitých slov. Môže sa jednať o použitie toho istého slova v dvoch vetách, pričom v každej zastupuje niečo iné. Zaniká tak jasnosť toho, čo presne sa pod tým slovom má rozumieť. Ďalším prejavom je, keď použijeme pozitívne slová keď niečo robíme my a negatívne slová keď to isté robí druhá osoba. Slová mávajú viacero významov, preto je dôležité opatrne používať a voliť tie kľúčové slová, na ktorých argument stojí

“Nerozumiem, prečo by sme ju/ho mali v tej záležitosti počúvať. Potrebujeme niekoho s autoritou v oblasti vzdelávania. On(a) nemá ani autoritu nastaviť a udržať disciplínu v triede.” (slovo autorita je použité v dvoch významoch)

ÚTOK NA OSOBU – OBVINENIE Z POKRYTECTVA 

Niekedy je “ľahšie” vidieť pokrytectvo u druhých a využiť to nato, aby sme tým zhodili ich názor.  Odborne sa  preto tiež tento argumentačný omyl nazýva “Tu Quoque” (Ty Tiež). Dopúšťame sa ho vždy, keď obviňujeme dotyčného z pokrytectva osočujúcim spôsobom “Ja možno mám problém, ale Ty si ešte horší”. To, či to sám autor dodržiava sa tak stáva (neférovým a nesprávnym) meradlom pravdivosti jeho názoru.


“Nemal(a) by si jesť toľko burgerov, je to dokázané, že to neprospieva zdraviu”
“No a ty ich ješ presne toľko keď nie viac.  Takže asi to nebude až také nezdravé.”


Konfirmačné skreslenie-wikipedia

Viac o kognitívnych skresleniach: https://bit.ly/3lObNQ1